Jdi na obsah Jdi na menu
 


Byl to vesměs promarněný čas. Při pohledu zpět sám sebe vlastně nechápu, jak dlouho jsem tam vydržel. Uskupení NAL. Odpověď na toto byla prostá, v jeho vůdci IVILovi jsem našel člověka bystrého, chápajícího, hráčsky na stejné úrovni jako já. Padli jsme si do oka. Spoustu kroků, směrování NAL jsme tehdy probírali společně, měli jsme vizi a chuť tyto vize naplnit. Jihozápad bylo území, kde se nacházely nejvýznamnější uskupení na začátku serveru, kde byl obrovsky potenciál stát se vůdčí silou tohoto serveru. V naších očích mělo dojít postupně ke sloučení NAL, TORNADA a ASoD. Dát tím vzniknout alianci schopné dominovat. Naše vize, plány se postupně i začali naplňovat. Prvním krokem bylo začlenění hráčů TORNADA do řad NALu. Tím to vše ovšem skončilo. IVIL se někdy po tomto prvním milníku rozhodl předat učet novému majiteli - MATYmu. I když jsem si to tenkrát neuvědomoval, pravě tento krok byl cestou do pekla.

 

Maty bohužel nepřevzal jen skvěle připravený účet, ale postavil se rovnou do čela NAL. Většina zkušenějších hráčů do týdne věděla, že je něco špatně…, MATY byl nerozhodný, bez koncepce rozvoje a znalosti základních strategií. Většina zakládajících členů NAL však bezvýhradně věřila účtu pod značkou IVIL a Matyho byli ochotní slepě podporovat proti opozici, která se rodila zejména z bývalých Tornádníků. Ti chtěli vidět v čele NAL osobnost, kterou můžou respektovat, lámou do mě, abych to vedl a dal alianci řád.

 

Na serveru už v této době prosperovaly další uskupení, která budila větší respekt než popkařský král NAL. Toto bylo třeba změnit a nastolit pevný řad. Což bylo ostatně také v plánu a v mírné formě započalo ještě za IVILova působení. NAL měl jeden zásadní problém, vedení mělo velký členský stav, ovšem nikdo defakto nic nedělal, proto něco změnit. Z MATYho se stal vůdce-nevůdce... nikdo nanic neměl čas. Tehdy jsem byl osloven, jestli bych nevzal funkci velitele. Na tomto serveru jsem si původně jen chtěl odzkoušet styl národa, za který jsem nikdy nehrál. Ovšem napůl plynu jsem se nějak držel na výsluní - hrát za GERMÁNY je jednoduše brnkačka. No a bylo to tu, velitel NAL - ZERO.

 

Ze zkušeností z dřívějška mě bylo jasné co je třeba změnit, okamžitě. Vojenská připravenost NAL byla katastrofická. Když se k tomu neměli ostatní členové vedení, tak jsem to vzal do ruky já. Bylo třeba naučit lidi jak vést účty, jak utočit, jak bránit. Ptáte se proč? vždyť jsme ve druhém věku. NO ale je třeba počítat, že je tu spousta nováčků, kteří se teprve zaučují. Po zveřejnění toho KNOW-HOW jsem přistoupil k celo-aliančnímu zbrojení. Cílem bylo podložit pop umístění jednotkami. Populace ještě nikdy nikoho nezachránila. Proto bylo třeba, aby si hráči NAL uvědomili co je potřeba mít stále v pořádku. Už spousta populačně vedoucích aliancí padla po útocích dobře organizované hrstky jedinců... a tomu jsem chtěl zabránit. Nějaký čas jsem se takhle snažil lidi nabádat aby dostali svoje účty do dobré kondice. Bylo obrané zbrojení, OFF zbrojení. Všechny změny naráželi na velké nepochopení hráčů z minulé s8. Nikdy nezažili hromadné útoky na velkou vzdálenost ani jako útočníci, nikdy nebyli tomuto tlaku vystaveni jako obránci. Tornádníci ale věděli o čem mluví a mezi představiteli obou táborů začal vznikat tlak…, bylo jen otázkou času, kdy dojde k otevřenému konfliktu.

 

Po těchto nutných změnách bylo rozhodnuto, že je třeba ukázat svoji sílu i okolí. Naši spojenci z ASoD dlouhodobě bojovali s aliancí JHJ, kterou postupně udolávali učet po učtu. Do těchto bojů se hráči NAL zapojovali jen sporadicky, většinou farmářské útoky, sem tam nějaké to katování... ovšem víceméně nic organizovaného celoalinčně. První hromadnější akcí bylo dvoudenní fejkování s proložením pár ostrými útoky. Akce až tak úplně nevyšla. Z mého

pohledu se mě tento styl nikdy neosvědčil a proto byla brzy vyhlášena akce z jiného soudku. Po zkušenostech z minulé s9, se ABE a Munchysovi povedlo zajistit utilitku pro koordinaci AHU. Hromadný útok synchronizovaný na stejný čas. Útok kdy každý útočník jde na svůj vlastní cíl. Po dlouhém přesvědčování a nátlaku na Matyho se většina NAL registrovala v AHU.

 

S použitím utilitky a s ochotou lidí bojovat, jít do toho... by se NAL posunul o stupeň nad ostatní. Díky nasazení teto utility by jsme dosáhli skoro dokonalé organizace v útoku. Kdo si někdy zkusil naplánovat smysluplnou akci pro 10 lidí, ví jak těžké je plánování pro skupinu 200 útočníků. S AHU je pro organizátora útoku práce cca na 1 minutu, kdy do něj vloží rozkazy k útoku... a to je velká strategická výhoda. Budete se divit, k útoku došlo... díky nedostatku katů se nedaly čekat zázraky. Ovšem výstupem bylo, lidi do útoku půjdou. Účast nebyla dokonala ale na těch číslech se dalo stavět.

 

 

Byl to vlastně poslední krok co bylo nutné udělat. Naučit se utočit. NALu jsme se snažili předat to nejlepší s čím se v travianu dá setkat. Ovšem ozvaly se hlasy z lidu. Vždy existují nějací nespokojení, mnohdy oprávněně někdy jsou to jen problémoví lidé kteří hrají jen sami na sebe, a jakékoliv zásahy do toho jak by měli hrát jsou jim proti srsti. Pro mě to bylo v té době hrozné. Po odchodu IVILa jsem obětoval svůj čas energii tomu, abych lidem z NAL zajistil budoucnost. Bohužel existovali tu pravděpodobně vždy dvě rozdílné skupiny lidí. Ať už to byli lidé z původního NAL, a lidé z TORNÁD. Či aktivní a pasivní. Celá vize NALu jako top uskupení vzala za své po slovních výpadech a nevybíravém chovaní ze strany MARIOSY a SUPER MARIA. Byl to týden debat na skypechatu, který mě maximálně znechutil daný usek hry.

 

S tím jak se tito lide vyjadřovali, jaké měli názory na vedení boje... jednoduše jsem se s nimi nemohl ztotožnit, zvláště pote co jsem se dověděl, že mě chtějí poučovat lidi co nehráli nikdy v top postavení (ne že by to bylo jen o tom). Totiž NAL přišel z S8 a tam prý byli nejvýše v top 20, bohužel pro ně nikdy neprošli krvelačnou vřavou travianové války. Z toho vyplynuly i jejich taktické mezery ohledně vedení boje.  Byl to v podstatě střet dvou světů. Když jsem mluvil o původních NAL x lidem z TORNADA, tak se tu projevila naše zkušenost z minulé S9, kde jsme jako multialince byli o třídu výše než ostatní konkurence.

 

byl to pohled diplomata x pohledu ostříleného vojáka

 

Ti dva největší křiklouni se ovšem ozvali v době, když už byl proces u svého konce. V době kdy se vše vyřizovalo byli zalezlí jako mrtví brouci. Když jsem tedy chtěl aby předložili oni svoji vizi jak nato... neustale se ošívali, a v podstatě stale jen tvrdili, že oni samozřejmě nějakou mají ale že ta naše je úplná blbost. Já už byl v té době tak vytočený, že jsem ty odpovědi vědět chtěl... a taky jsem se jí dočkal. Jak už jsem řekl před chvílí, duší možná bojovníci ale navenek diplomate. V podstatě i na S9 by situaci zmanipulovali ve svůj prospěch, tím že by si zajistili spoustu pěkných papírových spojenectví. Další věcí je tím pádem obrana... už se nebylo čemu divit, že na ni v podstatě až tak úpěnlivě nelpí. Ale nejpodstatnější se začalo odehrávat pravě okolo AHU a útočení obecně. jejich představa o útocích totiž končila v okolí jejich vesnic. Kdy nejlepší je vesnici přebrat soupeři, případně ho farmit, v poslední řadě vykatovat  hlavní vesnici. K tomu hrdinně podotkli, že si toto zorganizuje každý sám, v pár lidech. A za svého největšího guru považovali legendárního hráče Nevermore, který prohlásil pokud si to dobře pamatuji, že na nepřítele je dobré utočit jen pokud nám to přináší zisk materiální, nebo zisk v podobě vesnic. S tímto se nedá než nesouhlasit, ovšem přeci jen už uplynulo několik let od tohoto výroku, a pro draví svět travianového serveru 9 použitelné jen z části. Tito pánové chtěli přebírat vesnice i v jiných sektorech, což je sice proveditelné, ale ne efektivní.

 

Naproti tomu já vlastně NAL chtěl trochu jiné pojetí hry.  Základním prvkem aliance je její schopnost obrany. Další je komunikativnost. Další podstatnou složkou je týmovost. Za těchto předpokladů si aliance může dovolit organizovaně utočit. Zničit farmu pět políček od sebe je povinností každého člena v top uskupení, ovšem najít odvahu a poslat svoji armádu na misi, která pomůže získat si respekt pro celou alianci to už bych po nich asi chtěl moc. Ten zisk pro alianci z takových útoku není hned viditelný, ale akumuluje se s časem. V podstatě jde o poničení reálných možností druhého uskupení konkurovat. Zbrzdit jejich vývoj na náš úkor. Ideální k tomu jsou právě HU, kdy nezáleží na vzdálenosti cíle, ale na množství útočníků, kteří se k němu vydají. Akce které navrhovala druha strana, jako ničení farem v okolí je v našem systému až na druhém místě, nastává po návratu z hromadných útoku. ANO armáda v našem systému slouží primárně aliančním útokům, což ji ovšem nevylučuje z normálního farmaření, na které má moc a moc času, mezi HU.

 

Skype debata dostala pořádné grády. A došlo k vyjádření, které mě úplně dostalo. Z MARIOSY, ze SUPER MARIA, kteří údajně ve vedení zastupovali masu nespokojených, a jejich připomínky ventilovali jednoduše prohlásili... My nikomu nevěříme, jediní kteří nám tu za něco stojí,  je tu par lidi… Následně naznali že lidé z TORNADA si nemají co vyskakovat, že oni jsou přeci ti nejlepší, a mají tu platný hlas. Defacto poslali do prdele 50 procent lidí v alianci, a z těch zbylých 50 procent věří maximálně čtyřem procentům. Naznačili že se v NAL nemáme my přistěhovalci z TORNADA roztahovat. Paradoxně oni nás považovali za lůzu tohoto světa, ovšem opomenuli že svoji kvalitou bylo spojení NALu s TORNADY krokem v před, a NAL získal mnoho skvělých bojovníků (nedělám si iluze, nemůžu říct že by to byli všichni), novou krev do žil. Svoji vůdčí roli tu sehrál MATY. Uvažte, že po celou dobu, kdy se toto probíralo se na vedení ani neukázal.

 

Po těchto debatách, které přešli  již v osobní spory začíná stále víc aliance NAL Four komunikovat s vedením PoC Mar. Sám jsem s Deathwalkerem také ve spojení a jeho vedení aliance, i když se jedná o přímé soupeře z minulého serveru ukazuje, že jsou zatím nejdál, drží své slovo a nebojí se inovovat svoji strategii. ABE a Munchys po jedné z debat která zase vyvrcholila osobním napadáním mezi „Tornadem a Nalem“, dělají rychlou dohodu s PoC a oznamují mi, že odcházejí z uskupení NAL. Nikoho neoslovují k přechodu, jen chtějí Matymu a spol. ulehčit pozici, přestat se hádat ve vedení. Přeji jim hodně štěstí, já v NAL ještě zkusím setrvat. Druhý den jsou pryč a začíná se spouštět lavinová reakce…, postupně za nimi do PoC odchází cca 30 hráčů, většinou schopných matadorů, kteří prošli Tornádem minulého věku…, NAL tak přichází o 80% aliance NAL Four…., místo této aliance vzniká v táboru soupeřů akceschopná PoC Mar 3, odchází i utilita AHU…, jsme zase o krok zpět. Ještě pár dní se snažím NAL zreorganizovat…, křiklouni v čele s Supermariem, Mariosou a znovu „aktivním“ Matym jsou stále přesvědčeni, že je nutím do zbytečností. Jestli se dá s něký, alespoň trochu věcně diskutovat o problému, tak je to No-offence či Little_Alanis. Je zajímavé, že i když byla z původního tábora NAL, dokázala po opětovném probrání taktických záležitostí ocenit přinos naší taktiky do hry. To ovšem nestačilo, když svoje poznatky prezentovala ostatním, byla označena za zrádce. Morální kredit No-offence při vzpomínkách na něj budu vždy hodnotit podle jeho činů z doby před krizí, následně ovšem svým kvalitám nedostál. (To mě nikdo nevymluví. Když v profilu chrlil špínu, informace které neměly tu skutečnou výpovědní hodnotu popisu situace. Těžko říct jestli následnými útoky ventiloval svoji hořkost nad vzniklou situací, nicméně asi jako jeden z mála členů NAL bral následný konflikt se severozápadem vážně. Dostál svému profilu, že byl nejútočnějším galem na serveru té doby.)

Po dalších konfliktních slovech jsem se rozhodl opustit NAL. Nebudu přeci makat na lidi kteří si to nezaslouží. Kteří vůbec nevěděli a neměli páru co se za poslední dva měsíce odehrálo na poli diplomatickém... kolik jsem pro ně udělal té neviditelné práce, kolikrát jsem jim zachránil vlastně tu jejich holou prdélku. Jak jsme my přivandrovalci z TORNAD za ně dřeli nad chodem aliance, když ti pánové farmili svoje okolí a něco jako vedení aliance jim bylo k smíchu. Řekl jsem si tenkrát, že skončím a smažu. Ovšem pak ve mě převládla zvědavost, touha pokochat se tím, kam NAL bude směřovat pod vedením těchto neotesanců, hulvátů, sobců. Vystoupil jsem z NAL a založil moji již v pořadí 4tou alianci. ANO 4 tou.  Po SLAYERS, ASoD, DV jsem založil Houp (naději).